;
بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد - چلوگوشت
نکات پخت آش ماسوا و راز خوشمزگی آش ماسوا خوشمزه و خانگی

نکات پخت آش ماسوا و راز خوشمزگی آش ماسوا خوشمزه و خانگی

نکات پخت آش ماسوا نکات پخت آش ماسوا و راز خوشمزگی آش ماسوا خوشمزه و خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. آش ماسوا، یکی از …

نکات پخت سمنو و راز خوشرنگ شدن سمنو و علت ریختن یخ در سمنو

نکات پخت سمنو و راز خوشرنگ شدن سمنو و علت ریختن یخ در سمنو

نکات پخت سمنو نکات پخت سمنو و راز خوشرنگ شدن سمنو و علت ریختن یخ در سمنو در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد عصاره جوانه گندم …

نکات پخت دیزی و زمان پخت آبگوشت در دیزی سفالی

نکات پخت دیزی و زمان پخت آبگوشت در دیزی سفالی

نکات پخت دیزی نکات پخت دیزی و تهیه دیزی برای تهیه دیزی، ابتدا گوشت را درون قابلمه با نمک، فلفل و دیگر ادویه‌ها به همراه آب ریخته و در حرارت ملایم به …

قورت دادن آدامس

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد در سایت چلو گوشت . یکی از اشتباهاتی که همه ما دچار ان شده ایم قورت دادن ادامس است که می تواند مشکلاتی جدی برای ما ایجاد کند است.

وقتی که آدامس را می‌جویم زبان مولکول‌های بزرگ آدامس را توسط آنزیم‌های خود می‌شکند و آن‌ها را تجزیه می‌کند، اما وقتی به علت عدم تمرکز آدامس را قورت می‌دهید معده نمی‌تواند لاستیک موجود در آدامس را هضم کند و پس از گذشت یک یا دو روز آدامس مانند هر ماده خوراکی دیگری همان مسیر همیشگی را طی می‌کند و از طریق مدفوع از بدن دفع می‌شود.

قورت دادن آدامس در بخش‌های داخلی بدن انسدادی را به وجود نمی‌آورد و باعث به هم چسبیدن اندام‌های داخلی شما نمی‌شود، اما اگر یک آدامس خیلی بزرگ یا چند آدامس کوچک را با هم قورت دهید ممکن است دستگاه گوارش شما را مسدود کند.

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

این اتفاق بیشتر در مورد کودکان که اندازه اندام‌های آنان کوچک‌تر است، صدق می‌کند. در موارد نادری، تکه‌های بزرگ آدامس بلعیده شده با یبوست در کودکان همراه شده و باعث انسداد گوارش در کودکان می‌گردد. آدامس مانند خوراکی‌های دیگری، چون ماکارونی، گوشت و یا دانه‌های آجیل هضم و خارج می‌شود با این تفاوت که کمی سخت‌تر جذب می‌شود.

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

دستگاه گوارش در تفکیک موارد قابل استفاده از غیرقابل استفاده، مانند پایه آدامس، بسیار خوب عمل می‌کند. حرکت آدامس تا روده بزرگ ادامه می‌یابد و در عرض چند روز همراه با سایر قسمت‌های غیر قابل هضم غذای شما دفع می‌شود.

قورت دادن مقدار زیادی آدامس (همانطور که کودکان کوچک ممکن است انجام دهند) می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. بلعیدن مقدار بیش از حد پایه آدامس می‌تواند باعث بروز انسداد شود. حتی احتمال دارد در این شرایط کودک شما به جراحی نیاز داشته باشد.

بسیاری از موارد بلعیده شدن آدامس شامل کودکان می‌شود، با این حال موارد نادری از انسداد دستگاه گوارش در بزرگسالانی که آدامس می‌بلعند نیز وجود دارد. در این مقاله از پزشکت به این موضوع می‌پردازیم که چرا آدامس هضم نمی‌شود و وقتی شما یا فرزندتان آن را می‌بلعید در بدنتان چه اتفاقی می‌افتد.

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

آدامس در اصل از چیکل، شیره لاتکس از درخت ساپودیلا ساخته می‌شد. محصولات امروزی بر پایه آدامس متکی هستند که ممکن است حاوی رزین، پرکننده، امولسیفایر و موم و موارد دیگر باشد. پس از ساخت پایه، طعم و رنگ به مخلوط اضافه می‌شود.

سیستم گوارشی محصولات اصلی و پایه آدامس را تجزیه نمی‌کند، بنابراین هر آدامسی که می‌بلعید، پس از عبور از معده و روده، همراه با غذا و نوشیدنی دیگری که می‌خورید، از طریق مدفوع دفع خواهد شد.

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

سیستم گوارشی (GI) از قسمت‌های مختلفی، از دهان تا مقعد تشکیل شده است. به طور معمول، غذا با عبور از دستگاه گوارش تجزیه و هضم می‌شود. مری چیزی را جذب نمی‌کند. زیرا غذا (یا آدامس) از این لوله‌ای که گلو شما را به معده متصل می‌کند، صرفا عبور می‌کند.

آدامس پس از بلعیده شدن از معده عبور می‌کند و با کیم مخلوط می‌شود. کیم یک نیمه مایع غلیظ است که توسط سیستم گوارشی تولید می‌شود و قبل از اینکه محتویات به روده کوچک برسند، آزاد می‌شود. در آنجا، ماده جامد با کمک سایر اندام‌ها مانند کبد و لوزالمعده و باکتری‌های موجود در روده به تجزیه شدن ادامه می‌دهد.

مواد مغذی مختلف از طریق روده کوچک جذب می‌شوند. آب حرکت آن را در سیستم گوارشی آسان تر می‌کند. پس از عبور از روده بزرگ، مخلوط از روده بزرگ به راست روده و سپس از طریق مقعد به خارج منتقل می‌شود.

بلاهایی که قورت دادن آدامس سرتان می آورد

آدامس بلعیده شده ممکن است در گلوی فرد گیر کند. علاوه براین، آدامس ممکن است که در مری گیر کند. با این حال، نگرانی اصلی، شامل گیر کردن آدامس در مسیر نای است. در صورتی که این اتفاق بیفتد، مسیر و راه هوایی به سمت ریه مسدود و خفگی ایجاد می‌شود.

متاسفانه این اتفاق در کودکان نوپا و کودکان شایع تر است. اما ممکن است در نوجوانان و بزرگسالان نیز رخ دهد. در صورت بروز انسداد راه هوایی با جسم خارجی فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

از آنجایی که آدامس بلعیده شده هضم نمی‌شود، به همان قوامی که وارد مری شده بود، به سمت انتهای لوله گوارش حرکت خواهد کرد. در واقع به همین علت است که در موارد نادر ممکن است منجر به بروز انسداد روده در افراد مختلف شود. علائم انسداد روده، عبارت‌اند از:

یبوست

تهوع و استفراغ

نفخ و اتساع شکم

درد و گرفتگی شدید

به طور کلی، درمان انسداد روده به شدت آن بستگی دارد. در برخی موارد، مواد نرم کننده مدفوع ممکن است برای کمک به عبور مواد و رفع انسداد عمل کند. در جدی ترین موارد، انجام جراحی برای رفع انسداد روده ضروری خواهد بود.

قورت دادن آدامس مسئله‌ای نیست که به‌خاطرش نگران شوید؛ چون همان‌طور که دیدید، مشکلی ایجاد نمی‌کند. تنها مسئلۀ دردسرساز مربوط به زمانی است که شما یا کودک‌تان تکه‌های بزرگ آدامس را در مدت‌زمانی کوتاه قورت داده باشید. در این صورت باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ چراکه در چنین مواقعی احتمال انسداد روده یا مجرای دستگاه گوارشی وجود دارد.

خواص جویدن آدامس چیست

جویدن آدامسها می‌تواند تمرکز را افزایش دهد.

حافظه و سرعت عکس‌العمل را بهبود بخشد.

ترشح بزاق را افزایش داده و بدین‌وسیله اسیدیت معده را کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که آدامس مزایای فراوانی برای سلامتی به همراه خواهد داشت. برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند که جویدن آدامس عملکرد ذهنی را افزایش می‌دهد. هم‌چنین گفته می‌شود که جویدن آدامس موجب بهبود تمرکز و حافظه شده و سرعت عکس‌العمل را افزایش می‌دهد.

محققان معتقدند که جویدن آدامس جریان خون در مغز را افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون در مغز میزان اکسیژن دریافتی توسط مغز را افزایش خواهد داد. و همین امر در نهایت به بهبود عملکرد شناختی منجر می‌گردد.
در بحث رفلاکس معده نیز آدامس مفید خواهد بود و اسید بازگشت نموده از معده به مری را کاهش می‌دهد. جویدن آدامس بزاق دهان را افزایش داده و در نتیجه شما نیز بزاق بیشتری را قورت خواهید داد. بزاق دهان اسیدهای موجود در دهان و مری را کاملاً و به سرعت می‌شوید.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 5 دی 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چلوگوشت و لینک مستقیم بلا مانع است.