;
نکات غذا پختن و آشپزی خوشمزه و جالب و حرفه ای - چلوگوشت
نکات پخت رنگینک و راز خوشمزگی رنگینک خوشمزه و خانگی درجه یک

نکات پخت رنگینک و راز خوشمزگی رنگینک خوشمزه و خانگی درجه یک

نکات پخت رنگینک نکات پخت رنگینک و راز خوشمزگی رنگینک خوشمزه و خانگی درجه یک در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. رنگینک، یکی از شیرینی‌های سنتی …

نکات پخت مربای توت فرنگی و راز خوشمزگی مربای توت فرنگی خانگی

نکات پخت مربای توت فرنگی و راز خوشمزگی مربای توت فرنگی خانگی

نکات پخت مربای توت فرنگی نکات پخت مربای توت فرنگی و راز خوشمزگی مربای توت فرنگی خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. مربای توت فرنگی …

نکات سالاد رنگین و راز خوشمزگی سالاد رنگین خوشمزه و خانگی

نکات سالاد رنگین و راز خوشمزگی سالاد رنگین خوشمزه و خانگی

نکات سالاد رنگین نکات سالاد رنگین و راز خوشمزگی سالاد رنگین خوشمزه و خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. سالاد‌ها با انواع مختلف مواد غذایی …

نکات غذا پختن

نکات غذا پختن و آشپزی خوشمزه و جالب و حرفه ای

نکات غذا پختن و آشپزی خوشمزه و جالب و حرفه ای در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد.

روش‌های مختلفی برای پخت غذا وجود دارند و هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند. به عنوان یک آشپز، شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این روش‌ها برای طبخ غذای خود مناسب است. به طور کلی، همه روش‌های پخت غذا بر مبنای استفاده از یک منبع حرارتی هستند تا غذا پخته شود. اگر روش‌های پخت غذا را به دو دسته تقسیم کنیم، آنها را به دسته‌های پخت مرطوب و پخت خشک تقسیم می‌کنیم.

در این مقاله قصد داریم درباره فرآیند پخت در هر یک از روش‌های موجود صحبت کنیم تا شما را در انتخاب یک روش مناسب برای طبخ غذا کمک کنیم. دانستن این فرآیندها به شما کمک می‌کند تا یک روش صحیح برای طبخ غذای خود انتخاب کنید. به طور کلی، یکی از عوامل مهم در طبخ غذا، بافت غذایی است که قرار است پخته شود. به عنوان مثال، غذاهای گیاهی به دلیل داشتن بافت گیاهی، به سرعت پخته می‌شوند، در حالی که غذاهای گوشتی به مدت زمان بیشتری برای پخت نیاز دارند و نیاز به روش‌های متفاوتی دارند. با انتخاب درست روش پخت غذا، ارزش غذایی غذا نیز حفظ خواهد شد.

نکات طعم ها در غذا پختن

استفاده از چاشنی‌ها و مواد مختلف را در نظر بگیرید. بهتر است همیشه مجموعه‌ای متنوع از مواد و چاشنی‌های مختلف در آشپزخانه داشته باشید، از جمله کشمش، زیره سبز، دارچین، هویج و گوجه.

هر غذا را به صورت تکه‌های جداگانه در نظر بگیرید و هر تکه را به صورت مزه‌دار تجربه کنید. همه تکه‌های غذا را به عنوان یک تکه گوشت لذیذ در نظر بگیرید. زمانی که تکه‌های ادویه‌زده را باهم ترکیب می‌کنید، مزه‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

همیشه نمک و سرکه را برای تمیزکاری داشته باشید. شاید شگفت‌زده شوید، اما بسیاری از آشپزها باور دارند که نمک به تنهایی می‌تواند ظروف را تمیز کند و اگر می‌خواهید ظروف بیشتری تمیز شوند، می‌توانید به آن‌ها سرکه اضافه کنید.

از سبزیجات استفاده کنید. اغلب گیاهانی مانند شوید، گشنیز و ریحان می‌توانند به جای کاهو در تجربه یک سالاد خوشمزه مورد استفاده قرار بگیرند.

به عنوان جایگزینی برای خامه، می‌توانید مایونز را با آوکادو که سالم‌تر است، جایگزین کنید.

فوت و فن های غذا پختن

قبل از پخت، گوشت را خشک کنید. می‌توانید گوشت را ساعت‌ها یا حتی روزها در نمک بمالید تا نمک و رطوبت به خوبی در گوشت جذب شود. این روش باعث می‌شود که گوشت بعد از سرخ شدن بیشترین خوشمزگی را داشته باشد، نسبت به اینکه گوشت بعد از پخت نمک زده شود.

قبل از اضافه کردن روغن، ماهیتابه را گرم کنید. این کار جلوگیری از سوختن روغن را ممکن می‌سازد. یک نکته دیگر این است که به جای کم کردن شعله، ماهیتابه را از روی حرارت بیاورید تا شعله کم شود. این کار به شما اجازه می‌دهد حرارت را به راحتی کاهش دهید.

تخم مرغ را فراموش نکنید. تخم مرغ منبعی ارزان قیمت از پروتئین است. سعی کنید آن را به سایر منابع پروتئینی و گوشتی اضافه کنید.

نکات غذا پختن حرفه ای

برای حفظ سفیدی برنج، در هنگام پخت برنج، بهتر است چند قطره آب لیمو را به آب برنج اضافه کنید.

روش بهترین باز شدن یخ ماهی، قرار دادن ماهی در درون شیر است. این کار باعث برداشتن طعم یخی از ماهی و به آن طعم تازگی می دهد.

برای جلوگیری از پاشیدن کیک با میوه خشک و کشمش، می توانید آن ها را کمی در آرد آغشته کرده و سپس به مایه کیک اضافه کنید.

افزودن نمک به گوشت خام قبل از پخت، طعم آن را از بین می برد، در حالی که افزودن کمی نمک به ماهی قبل از پخت، به طعم آن افزوده می شود.

هنگام تفت دادن سبزی یا گوشت، در پایان کار مقدار کمی شکر، عسل یا آب میوه را اضافه کنید تا آن را لعاب داده و طعم آن بهتر شود.

ادویه جوز هندی را در آخر به غذا اضافه کنید، زیرا حرارت می تواند طعم آن را از بین ببرد.

هنگامی که کاهو را برش می زنید، بهتر است از چاقو استفاده نکنید زیرا می تواند باعث تغییر رنگ گوشه های برش خورده کاهو شود. بهتر است کاهو را با دست تکه کنید.

قبل از کباب کردن غذا، سیخ کباب و دستگاه کباب پز را چرب کنید.

استفاده از قاشق شیاردار هنگام ریختن مایه کیک در قالب باعث جلوگیری از ایجاد حباب می‌شود.

با افزودن یک قاشق مرباخوری سرکه به روغن در هنگام سرخ کردن دونات، می‌توان جذب زیاد روغن را متوقف کرد.

برای تازه‌شدن سبزیجات، آن‌ها را در آب سرد حاوی کمی آب لیمو قرار دهید.

با له کردن ۶ دانه سیر و اضافه کردن کمی جعفری به ۱۱۵ گرم کره و سپس شکل دادن به آن مانند تنه درخت، می‌توانید کره‌ای تهیه کنید که قابل استفاده در گوشت، سبزیجات و روی نان باشد. این کره را در پلاستیک بپیچید و در فریزر قرار دهید.

هنگام استفاده از کره در پخت و پز، کمی روغن به آن اضافه کنید تا جلوی سوختن کره را بگیرید.

برای آب‌پز کردن تخم مرغ، آن‌ها را در آب جوش قرار دهید و سپس حرارت را کم کنید. این روش می‌تواند از ترک خوردگی پوسته تخم مرغ جلوگیری کند.

اگر قصد دارید ماهی را بیش از یک روز فریز کنید، آن را به‌طور کامل با نمک و زردچوبه آغشته کنید و سپس فریز کنید.

برای جلوگیری از حمله حشرات، به ظرف حبوبات چند دانه میخک اضافه کنید.

برای افزودن ماندگاری به قهوه، آن را در یک ظرف درب‌دار قرار داده و سپس در یخچال نگهداری کنید.

سفیده تخم مرغ یخ زده بهتر در کف زدن عمل می‌کند.

برای حفظ سفیدی برنج، در هنگام پخت برنج، چند قطره آب لیمو را به آب برنج اضافه کنید.

راز های عجیب در غذا پختن

جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومی: هنگام پختن حبوبات در قابلمه آلومینیومی، برای جلوگیری از سیاه شدن آن، می‌توانید چند قطره سرکه یا آبلیمو به آن اضافه کنید. این کار باعث می‌شود که ظرف شما سفید بماند و همچنین طعم و مزه حبوبات بهتر شود.

تسریع جوش آب: اگر نیاز دارید که آب در قابلمه سریع‌تر جوش بیاید، می‌توانید کمی نمک به آن اضافه کنید. نمک کمک می‌کند فشار بخار آب بالاتر شود و در نتیجه آب زودتر جوش می‌آید.

سریع‌تر جوش آمدن آب سماور: برای سریع‌تر جوش آمدن آب سماور، می‌توانید ابتدا سماور را تا نیمه آب کنید و بعد از گرم شدن، بقیه آب را به آن اضافه کنید. این روش باعث می‌شود آب سماور زودتر جوش بیاید.

نکاتی در مورد لیمو عمانی: برای استفاده از لیمو عمانی در غذا، به جای ایجاد سوراخ با چاقو در آن، می‌توانید آن را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و هسته‌های آن را خارج کنید. اگر لیمو تلخ بود، با خارج کردن هسته‌ها تلخی آن کمتر می‌شود. همچنین، می‌توانید لیمو عمانی را از شب قبل در آب خیس کنید تا تازگی و شیرینی آن حفظ شود. از پودر لیمو نیز بهتر است استفاده نکنید، زیرا ممکن است خورشت را کدر کند.

تشخیص فلفل تند از فلفل شیرین: تندی یا شیرینی فلفل به دلیل دانه‌های درون آن متفاوت است. برخی از فلفل‌ها تند و برخی دیگر شیرین هستند. برای تشخیص فلفل تند، می‌توانید به ظاهر آن توجه کنید. فلفل‌های ریز معمولاً تندتر هستند و اگر فلفل چین و چروک داشته باشد و رنگ تیره داشته باشد، معمولاً تندی بیشتری دارد. براق بودن فلفل نیز ممکن است نشانگر تندی آن باشد. علاوه بر این، بوی فلفل هم می‌تواند به تشخیص تندی آن کمک کند. در صورت تمایل به کمتر کردن تندی فلفل، می‌توانید دانه‌های درون فلفل را خارج کنید.

جلوگیری از وارفتن کوفته: برای جلوگیری از وارفتن کوفته‌ها در آب، می‌توانید به آنها کمی آرد و تخم‌مرغ اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید. این کار باعث می‌شود که کوفته‌ها در آب از هم نپاشند و محکم‌تر بمانند.

اگر فلفل غذای شما زیاد شده است: اگر به غذایتان بیش از حد فلفل اضافه کرده‌اید و آن بسیار تند شده است، می‌توانید چند دقیقه قبل از برداشتن غذا از روی حرارت، آب یک عدد لیمو ترش تازه را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. این کار باعث می‌شود تندی غذا به طرز قابل توجهی کاهش یابد.

اگر حبوبات بی‌نمک شده‌اند: اگر حبوبات شما بی‌نمک شده‌اند، هرگز نمک خشک را مستقیماً بر روی آنها ریخته نکنید. به جای آن، می‌توانید مقدار نمک مورد نیاز را در آب جوش حل کرده و سپس آن را به حبوبات پخته اضافه کنید. این کار باعث می‌شود نمک به طور یکنواخت در تمام حبوبات توزیع شود.

نکته‌ای در مورد زودپز: حتماً به خاطر داشته باشید که هرگز روی زودپزی که تازه خاموش کرده‌اید آب بریزید. این کار خطرناک است و باعث می‌شود زودپز تبدیل به دیرپز شود و غذا را زودتر پخته نکند.

نکات غذا پختن و آشپزی خوشمزه و جالب و حرفه ای

نکات کاربردی برای غذا پختن

برای حفظ طعم و عطر طبیعی مواد غذایی، از ادویه‌های تازه مانند زردچوبه، زنجبیل و نعناع استفاده کنید. این ادویه‌ها به غذاها طعم و رنگ بیشتری می‌دهند.

هنگام سرخ کردن مواد غذایی، دمای روغن را به دقت کنترل کنید. روغن گرم بیش از حد باعث سوختن زودرس و سوختگی مواد غذایی می‌شود. همچنین، روغن خنک نیز باعث جذب زیاد روغن توسط مواد غذایی می‌شود.

هنگام طبخ سبزیجات، آنها را به مدت کوتاهی در آب جوش قرار دهید و سپس در آب یخ بزارید. این روش باعث حفظ رنگ زنده و حجم سبزیجات می‌شود.

برای پخت بهتر ماهی، قبل از طبخ آن را در آب نمک‌دار یا آب لیمو آبکشی کنید. این کار باعث از بین بردن بوهای مزاحم و حفظ طعم تازه ماهی می‌شود.

هنگام تهیه سس، از چندین نوع ادویه و افزودنی متفاوت استفاده کنید تا طعم و عطر سس بهتر و پیچیده‌تر شود. می‌توانید از روغن زیتون، سیر، ادویه‌های خشک مانند زیره و بابونه، و یا ادویه‌های تازه مانند ریحان و تره‌فرنگی استفاده کنید.

برای حفظ تازگی سبزیجات، آنها را در ظرفیتی با پوشش هوا بند قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید. همچنین، سعی کنید سبزیجات را قبل از استفاده تمیز و خشک کنید تا باعث افزایش مدت زمان نگهداری آنها شوید.

برای جلوگیری از لکه‌های زرد روی دستان پس از تماس با مواد غذایی مانند زعفران، از لیمو تازه استفاده کنید. اسید موجود در لیمو باعث از بین رفتن لکه‌های زرد روی پوست می‌شود.

هنگام تهیه غذاهای سوپی، از استفاده از مرغ تازه به جای گوشت قبلاً پخته شده استفاده کنید. مرغ تازه به غذا طعم و عطر متفاوتی می‌دهد و آن را خوشمزه‌تر می‌کند.

برای پخت بهتر برنج، آن را قبل از طبخ به مدت نیم ساعت در آب خیسانده و سپس آبکشی کنید. این کار باعث می‌شود برنج خمیری‌تر شود و بهتر پخته شود.

در هنگام پخت تخم مرغ، از حرارت متوسط استفاده کنید تا جوشیدن یکنواختی داشته باشد و از زیر سوختن جلوگیری شود.

برای جدا کردن دانه‌های زردچوبه، آن را در آب خیسانده و سپس با استفاده از دسته چوبی یا قاشق جدا کنید. این کار باعث جدا شدن آسان دانه‌های زردچوبه می‌شود.

هنگامی که در حال پختن سبزیجات هستید، از یک قاشق نمک در آب جوش برای حفظ رنگ سبز زنده آنها استفاده کنید. نمک باعث می‌شود سبزیجات خوش‌رنگتر و خوشمزه‌تر باقی بمانند.

برای جدا کردن تخم مرغ از سفیده، تخم مرغ را در دست خود نگه دارید و سفیده را از یک ظرف به دیگری جدا کنید. این کار روش آسانی است و باعث جدا شدن آسان تر تخم مرغ و سفیده می‌شود.

هنگام تهیه نان تست، بهتر است از جوانه‌های تازه آن استفاده کنید تا نان طراوت و طعم بهتری داشته باشد.

برای حفظ طعم تازه خرما، آن را در یخچال نگهداری نکنید. بهتر است خرما را در محیط خنک و خشک نگهدارید تا از بین نروند.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 25 خرداد 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چلوگوشت و لینک مستقیم بلا مانع است.