;
خواص حجامت و آشنایی با انواع حجامت و عوارض حجامت - چلوگوشت
خواص قارچ دنبلان و روش پیدا کردن قارچ دنبلان و طریقه مصرف قارچ دنبلان برای اسپرم

خواص قارچ دنبلان و روش پیدا کردن قارچ دنبلان و طریقه مصرف قارچ دنبلان برای اسپرم

خواص قارچ دنبلان خواص قارچ دنبلان و روش پیدا کردن قارچ دنبلان و طریقه مصرف قارچ دنبلان برای اسپرم در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. قارچ دنبلان و ترافل …

خواص روغن خراطین برای آلت تناسلی و پوست و مو و چاقی صورت

خواص روغن خراطین برای آلت تناسلی و پوست و مو و چاقی صورت

خواص روغن خراطین خواص روغن خراطین برای آلت تناسلی و پوست و مو و چاقی صورت در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. یکی از کاربردهای مهم و اصلی روغن …

خواص قهوه ترک با شیر برای لاغری و پوست و مو و مردان و زنان و کبد

خواص قهوه ترک با شیر برای لاغری و پوست و مو و مردان و زنان و کبد

خواص قهوه ترک خواص قهوه ترک با شیر برای لاغری و پوست و مو و مردان و زنان و کبد در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. قهوه ترک طبع …

خواص حجامت

فواید حجامت عام برای مردان حجامت برای چه کسانی ضرر دارد؟ فواید حجامت عام برای زنان چه کسانی باید حجامت کنند عوارض حجامت خواص حجامت در طب اسلامی حجامت چیست و چه فوایدی دارد خواص حجامت برای فشار خون

خواص حجامت و آشنایی با انواع حجامت و عوارض حجامت در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

روش حجامت در واقع به معنای خون‌گیری از برخی نقاط بدن است که احتمالاً دارای تجمع خون آلوده بیش از حد هستند. شیوه‌ی زندگی بسیاری از افراد همراه با شرایط تغذیه‌ای ممکن است منجر به تغییراتی در خون شود، به طوری که خون بعد از مدتی غلیظ‌تر و کمی آلوده‌تر از حالت عادی شود. سیستم دفاعی بدن به طور طبیعی سعی می‌کند خون را تصفیه کند و با ترشح هورمون‌ها و مکانیزم‌های داخلی، خون آلوده را جایگزین خون تصفیه شده کند. با این حال، این سیستم دفاعی ممکن است نتواند به سرعت کافی عمل کند. به همین دلیل، استفاده از مواد خوراکی و گیاهی با خواص تصفیه کننده مانند عناب، انار، زرشک و غیره، برای تسریع در تصفیه خون توصیه می‌شود.

آشنایی با حجامت عام

یکی از نوع‌های رایج حجامت، حجامت عام است. در این نوع حجامت، منطقه‌ای که خونگیری انجام می‌شود، نواحی بین کتف است. برای تعیین مکان دقیق حجامت در این حالت، باید دست را به شکل افقی قرار داده و نوک انگشتان را به مهره‌های گردن نزدیک کنید. در این حالت، نقطه‌ای که انتهای دست به آن می‌رسد، نقطه‌ای است که برای حجامت عام باید از آن خونگیری کنید. فصل مناسب برای انجام این نوع حجامت، فصول گرم سال است. ممکن است سوال پیش بیاید که حجامت چه تأثیری روی طبع افراد دارد؟ در واقع، حجامت بهتر است در فصول گرم انجام شود، به ویژه برای افرادی که طبع سردی دارند. اما برای افرادی که طبع گرم دارند، حجامت در فصل زمستان نیز مناسب است.

حجامت عام همراه با فوایدی است که شامل تقویت سیستم دفاعی بدن، بازسازی گلبول‌های سفید، رقیق کردن خون و افزایش گردش خون، کاهش التهابات و گرفتگی‌های خون، کاهش چربی و غلظت خون، بهبود جوش، اگزما و التهابات پوستی است.

آشنایی با حجامت سر

این نوع حجامت، حجامت سر نامیده می‌شود و بر روی ملاج (نقطه‌ی بینی) شخص انجام می‌شود. برای تعیین مکان دقیق حجامت سر، شخص باید یک اندازه از بینی تا سمت سر خود را اندازه‌گیری کرده و آخرین انگشت خود را در زیر نقطه‌ی اندازه‌گیری قرار دهد. این نوع حجامت، برای افرادی که از تجمع خلط سودا رنج می‌برند، مناسب است. افراد مبتلا به این مشکل، علائمی مانند سیاهی دور چشم، کابوس شبانه، وسواس فکری و خیالاتی را تجربه می‌کنند.

حجامت سر همراه با فوایدی است که شامل خروج خلط سودا از سر و کاهش وسواس، افسردگی و سایر علائم مرتبط است. همچنین، کاهش دردهای سر سودایی و کم شدن تعداد حملات میگرن نیز از خواص حجامت سر است. به علاوه، حجامت سر می‌تواند پوست صورت را روشن و درخشان کند.

آشنایی با حجامت گودی کمر

این نوع حجامت، حجامت کمر نامیده می‌شود و در نقطه‌ای دقیقاً در انتهای ستون فقرات و در گودی کمر انجام می‌شود. اصلی‌ترین درمانی که از این نوع حجامت انتظار می‌رود، کاهش درد موجود در گودی کمر است. همچنین به دلیل نزدیکی این منطقه به بخش‌های اعصاب پایین تنه‌ی فرد، حجامت کمر می‌تواند در تسکین درد‌های سیاتیکی نیز مفید باشد. با این حال، باید توجه داشت که این منطقه حساسیت زیادی دارد و همچنین در برخی افراد، این روش ممکن است باعث کاهش جریان خون شود. به همین دلیل، حجامت کمر باید تحت نظر و تشخیص پزشک و همچنین توسط پزشک متخصص انجام شود.

از فوایدی که به این نوع حجامت نسبت داده می‌شود، می‌توان به رفع جوش‌های زیاد در نواحی دور کمر، کاهش فشار خون بالا، کاهش درد و عوارض یائسگی در بانوان، و درمان درد‌های سیاتیکی اشاره کرد.

آشنایی با حجامت ساق پا

محل دقیقی که برای حجامت ساق پا تعیین می‌شود، در قسمتی بالای قوزک بیرونی پا قرار دارد که بر روی عضلات دوقلوی شخص واقع شده است. این ناحیه، جزو نواحی حساس حجامت محسوب می‌شود و نیازمند انجام دقیق و تخصصی است. اما این نوع حجامت، فواید و تأثیرات مثبتی بر روی بدن دارد؛ زیرا خونگیری از این ناحیه، باعث جلوگیری از تجمع اختلاط‌های سنگین مانند سودا می‌شود.

از جمله فوایدی که به این حجامت نسبت داده می‌شود، می‌توان به درمان واریس پا، تصفیه خون، رفع خارش‌های غیر عادی بدن، رفع سیاهی دور چشم، از بین رفتن جوش‌های چرکی، درمان فشار خون بالا و غیره اشاره کرد. البته بهترین درمانی که با این نوع حجامت می‌توان همراه بود، درمان واریس پا است.

آشنایی با حجامت پشت گوش

محل انجام این حجامت، استخوان برآمدگی پشت گوش است که به آن به طور عامیانه ماستوئید نیز گفته می‌شود. حساسیت این ناحیه بسیار بالاست و باید به خاطر داشت که برای این حجامت، به دست افراد غیرمتخصص اعتماد نکنید. از فواید این حجامت می‌توان به درمان وزوز گوش، درمان سرگیجه‌های مرتبط با بیماری منیر، کاهش فشار خون، درمان التهاب گوش و غیره اشاره کرد. همچنین یکی از خواص حجامت در این ناحیه، افزایش میزان ترشح سطح اسپرم در مردان است. به عبارتی، با حجامت این نواحی، یکی از رگ‌های اصلی مردان که با تولید مثل مرتبط است، تحریک می‌شود و قوای جنسی مرد را تقویت می‌کند.

آشنایی با حجامت گیجگاهی

حجامت در این نواحی بدن نیز به دلیل حساسیت زیاد، باید با احتیاط و توسط متخصص انجام شود. این نواحی عموماً در یک طرف و یا هر دو طرف شقیقه قرار می‌گیرند، البته بر اساس تشخیص متخصص. حجامت در این نواحی بیشتر برای درمان مشکلاتی که به چشم وارد می‌شود مفید است. می‌توان از این نوع حجامت برای درمان مشکلاتی مانند تاری چشم، آب مروارید، آب سیاه چشم و غیره استفاده کرد.

علاوه بر این، انواع دیگری از حجامت نیز وجود دارند که برای مشکلات متفاوتی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، برای درمان برخی از مشکلات کبد و کلیه، می‌توان نواحی نزدیک به این اعضا را تحت حجامت قرار داد تا مشکلاتی مانند مشکلات کلیوی و کبد چرب را بهبود بخشید.

عوارض حجامت

در کل و به طور عمومی، حجامت عوارض جدی ندارد. اما برای برخی افراد ممکن است ناخوشایند باشد که جای زخم حجامت بر روی پوستشان مدتی باقی بماند. عوارض اصلی حجامت به دلیل انجام آن توسط شخص ناکارآمد بوجود می‌آیند. همچنین تشخیص نادرست برای انجام حجامت نیز ممکن است مشکل‌ساز باشد. به عنوان مثال، خراشی که ایجاد می‌شود، ممکن است به گونه‌ای باشد که خون زیادی از طریق آن جریان پیدا کند و باعث کاهش آهن در بدن شود. همچنین باید توجه داشت که حجامت به طور عمومی برای بانوان شیرده و باردار، افراد بالای ۶۵ سال، بانوان در دوران قاعدگی و … توصیه نمی‌شود و ممکن است برای این افراد عوارض داشته باشد.

فواید حجامت عام برای مردان حجامت برای چه کسانی ضرر دارد؟ فواید حجامت عام برای زنان چه کسانی باید حجامت کنند عوارض حجامت خواص حجامت در طب اسلامی حجامت چیست و چه فوایدی دارد خواص حجامت برای فشار خون

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

در قسمت‌های قبل بیان کردیم که حجامت مناسب برای همه افراد نیست. به عنوان مثال، برای بانوان باردار و شیرده، افراد بالای ۶۵ سال، بانوان در دوران قاعدگی و … توصیه نمی‌شود. همچنین، در افرادی که کمبود آهن و کم خونی شدید دارند، کمبود وزن بسیار شدید دارند و یا دارای بلغم شدید هستند، بهتر است قبل از انجام حجامت، با پزشک خود مشورت کنند. همچنین، برای افرادی که با بیماری خاصی مبتلا هستند، ضروری است قبل از انجام حجامت، این موضوع را با پزشک خود مطرح کنند.

فرق خون دادن با حجامت

بین این دو موضوع، تفاوت‌های زیادی وجود دارد و نباید آنها را از یک خانواده در نظر گرفت. اهدای خون به منظور ذخیره کردن خون برای افرادی که به آن نیاز دارند، انجام می‌شود و این عمل به جامعه کمک می‌کند و می‌تواند افرادی را از مرگ نجات دهد. اما خونی که در حجامت از فرد خارج می‌شود، حاوی اخلاط آلوده است که به هیچ کاری مفید نیست. همچنین باید توجه داشت که مقدار خونی که در حجامت از بدن خارج می‌شود، تنها حدود ۸۰ سی سی است، در حالی که در اهدای خون، معمولا حدود ۵۰۰ سی سی خون اهدا می‌شود. تفاوت دیگر این است که حجامت می‌تواند برخی از غده‌ها و رگ‌ها را تحریک کند که ممکن است برای فرد مفید باشد، در حالی که اهدای خون به این شکل نیست.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 23 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چلوگوشت و لینک مستقیم بلا مانع است.