;
نکات پخت جوجه کباب و علت سفت شدن و انواع مزه دار کردن جوجه - چلوگوشت
نکات پاناکوتا شکلاتی و راز خوشمزگی پاناکوتا شکلاتی خوشمزه و خانگی

نکات پاناکوتا شکلاتی و راز خوشمزگی پاناکوتا شکلاتی خوشمزه و خانگی

نکات پاناکوتا شکلاتی نکات پاناکوتا شکلاتی و راز خوشمزگی پاناکوتا شکلاتی خوشمزه و خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. پانا کوتا، یک دسر لذیذ و پرطرفدار …

نکات پخت کلوچه زنجبیلی و راز خوشمزگی کلوچه زنجبیلی خوشمزه و خانگی

نکات پخت کلوچه زنجبیلی و راز خوشمزگی کلوچه زنجبیلی خوشمزه و خانگی

نکات پخت کلوچه زنجبیلی نکات پخت کلوچه زنجبیلی و راز خوشمزگی کلوچه زنجبیلی خوشمزه و خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. شیرینی زنجبیلی یکی از …

نکات پخت خورشت آلو مسما و راز خوشمزگی خورش آلو مسما خانگی

نکات پخت خورشت آلو مسما و راز خوشمزگی خورش آلو مسما خانگی

نکات پخت خورشت آلو مسما نکات پخت خورشت آلو مسما و راز خوشمزگی خورش آلو مسما خانگی در سایت چلو گوشت.امیدواریم این مطلب از سایت آشپزی ما مورد توجه شما قرار گیرد. غذای مسما یا …

نکات پخت جوجه کباب

علت سفت شدن جوجه کباب نی نی سایت مزه دار کردن جوجه کباب با سس مایونز جوجه کباب خوشمزه نی نی سایت جوجه کباب ساده مواد جوجه کباب انواع مزه دار کردن جوجه کباب طرز تهیه جوجه کباب پنج ستاره مرینیت جوجه کباب رستورانی

جوجه کباب یکی از غذاهای محبوب و پر طرفدار ایرانی است.برای پخت جوجه کباب نکات زیر قابل توجه هستند:برای پخت جوجه کباب از گوشت سینه مرغ استفاده کنید زیرا گوشت سینه مرغ نسبت به قسمت‌های دیگر مرغ، کمتر چربی دارد و در نتیجه نرمتر و طرفداران بیشتری دارد.برای پخت جوجه کباب، بهتر است از مرغ‌های آزاد و طبیعی استفاده کنید زیرا گوشت آنها معطر و با کیفیت‌تر است.برای پخت جوجه کباب، مرغ را حداقل چند ساعت در مریناد قرار دهید تا مرغ طعم بهتری داشته باشد. بهتر است از مریناد‌هایی با مواد معطر و اسیدیته ملایم استفاده کنید.

برای پخت جوجه کباب، نباید زمان پخت آن را زیاد کنید زیرا مرغ خشک و بی‌طعم می‌شود. بهتر است مرغ را تازه برای پخت استفاده کنید و در طول پخت، به مرغ را نزدیک به شعله نگه دارید.برای پخت جوجه کباب، می‌توانید از ماشین گریل، تابه، فر و یا شومینه استفاده کنید. با این حال، در هر صورت، باید مرغ را بارها برگردانید تا از هر دو طرف برای انتشار حرارت و پخت بهتر، زیر شعله نگه دارید.

آبلیمو و نمک را کی اضافه کنیم

برای جلوگیری از سفت شدن گوشت جوجه به دلیل آبلیمو و نمک، می‌توانید به جای آبلیمو و نمک، از ترکیبی از مرغوب کننده‌های طبیعی مانند نمک دریا، فلفل سیاه، زردچوبه و یا دارچین استفاده کنید. همچنین، برای طعم دهی به جوجه، می‌توانید از ادویه‌جات مختلفی مانند پودر سیر، پودر زنجبیل و یا پیاز پودر استفاده کنید. در نهایت، برای حفظ رطوبت و طعم گوشت جوجه، می‌توانید دور تا دور تکه‌های جوجه را با روغن مایع کاور کنید و در طی پخت آن را به طور مداوم برای حفظ رطوبت بچرخانید.

بنابراین، بهتر است پیش از افزودن آبلیمو و نمک به جوجه، روغن مایع (نه کره) را اضافه کرده و خوب مخلوط کنید تا جوجه‌ها به‌طور کامل پوشیده شوند، سپس آبلیمو و نمک را اضافه کنید. با این روش، جوجه‌ها به خوبی طعم دار می‌شوند و به هیچ وجه سفت نخواهند شد. از آنجا که کره در اثر سرما سفت می‌شود و همچنین جوجه‌ها در اثر سردی سفت می‌شوند، بهتر است از اضافه کردن کره به مخلوط خودداری کنید. با این حال، در پایان می‌توانید برای عطر و طعم بیشتر، یک قاشق غذاخوری کره مذاب را به غذای خود اضافه کنید.

نکات کلیدی پیاز در پخت جوجه کباب

درباره نحوه خرد کردن پیاز صحبت می‌کنیم. برخی افراد پیاز را رنده می‌کنند تا تکه‌های جوجه را به‌خوبی بپوشاند، و برخی دیگر پیاز را داخل خرد کن یا بلندر له می‌کنند تا به‌جوجه‌ها طعم و مزه بدهد. اما به نظر من، این نحوه صحیح نیست، زیرا در شرایطی که پیاز رنده یا له شود، به‌تکه‌های جوجه چسبیده و جدا نمی‌شود. وقتی روی حرارت کباب می‌کنیم، پیازها سریعاً سوخته و ما فکر می‌کنیم جوجه پخته است، در حالی که این پیازها طلایی، قهوه‌ای یا سیاه می‌شوند و سوخته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود پخت را متوقف کنیم و گوشت مرغ به‌خوبی پخته نشود، همچنین پیازهای سطح جوجه نیز بسوزند و تلخ شوند.

بنابراین، بهترین شیوه خرد کردن پیاز، خلال کردن آن است، زیرا با این روش پیاز خرد شده در جوجه کباب تلخ و سوخته نمی‌شود.

زعفران در جوجه کباب

یکی از نکات مهم در خصوص آماده کردن جوجه کباب، استفاده از مقدار زیادی زعفران است. اما مشکلی که وجود دارد این است که زعفران دم کرده را به تکه های جوجه اضافه کردیم، اما به جای اینکه تکه های جوجه طعم زعفرانی بگیرند، مواد دیگری مانند پیاز، آبلیمو و روغن طعم زعفران را می‌گیرند و به نظر می‌رسد زعفران همه جا پخش شده است. بهتر است چه کنیم؟

برای جلوگیری از این مشکل، قبل از اضافه کردن هر چیزی به تکه های جوجه، می‌توانیم آن‌ها را با زعفران دم کرده خالص ریخته و به مدت حداقل یک ساعت استراحت دهیم تا تکه های جوجه طعم و رنگ زعفران بگیرند. در این صورت، پیاز، آبلیمو، روغن و سایر مواد دیگر طعم زعفران را نخواهند گرفت و جوجه ها به درستی با طعم زعفران پخته خواهند شد. پس از گذشت زمان مورد نیاز برای استراحت تکه های جوجه با زعفران، سایر مواد مثل پیاز و آبلیمو و روغن و … را به آن‌ها اضافه کنید و مواد را با هم مخلوط کنید. به این ترتیب، جوجه کباب شما با طعم زعفران واقعی و بدون غلط‌گیری در سایر مواد، آماده سرو شدن خواهد بود.

نکات ادویه جات جوجه کباب

در مورد ادویه‌ها نیز نکاتی وجود دارد. مرغ به طور ذاتی بوی خاصی دارد که ناپسند است. اما اضافه کردن سایر ادویه‌ها می‌تواند به رفع بوی بد مرغ و بهتر شدن طعم و بوی آن کمک کند. در این مورد، ادویه‌های پیشنهادی به شرح زیر است:

پودر پیاز

فلفل سیاه تازه آسیاب شده (نه مانده)

مقدار بسیار اندکی پودر سیر

همچنین، به یک نکته دیگر نیز باید توجه داشت که بهتر است هر نوع ادویه‌ای را دقیقا در همان لحظه ی مصرف باید آسیاب کرد. ادویه‌های آسیاب شده اگر بمانند، به سرعت بو و طعم خودشان را از دست می‌دهند. این یک قانون کلی است که برای هر نوع ادویه‌ای اعمال می‌شود، مانند هل، زعفران، فلفل سیاه، تخم گشنیز و هر ادویه دیگری که استفاده می‌کنید، باید دقیقا در همان لحظه ی استفاده آن‌ها را آسیاب کرد تا بیشترین میزان بو و طعم را داشته باشیم.

مراحل مزه دار کردن جوجه کباب

مرغ را با محلول غلیظ زعفران مخلوط کرده و به مدت ۱ ساعت در آن قرار می‌دهیم تا بهترین مزه را بگیرد. سپس روغن مایع را به مرغ اضافه کرده و به خوبی مخلوط می‌کنیم تا همه‌ی تکه‌های مرغ با روغن پوشیده شوند.

سپس به مرغ آبلیمو، نمک، و ادویه‌های تازه آسیاب شده را اضافه کرده و دوباره به مدت ۱ ساعت استراحت می‌دهیم تا مزه بهتری بگیرد. در انتها پیاز خلالی خرد شده و در صورت دلخواه فلفل دلمه‌ای خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم و حداقل برای ۲ ساعت و حداکثر یک شب در یخچال قرار می‌دهیم تا بهترین مزه را بگیرد.

سپس مرغ را بر روی شعله‌ی یکنواخت و متوسط یا همان زغال سرخ می‌کنیم تا به صورت کامل پخته شود. سرو کردن مرغ را با پلوی زعفرانی، کره، و گوجه‌ی کبابی توصیه می‌کنیم.

علت سفت شدن جوجه کباب نی نی سایت مزه دار کردن جوجه کباب با سس مایونز جوجه کباب خوشمزه نی نی سایت جوجه کباب ساده مواد جوجه کباب انواع مزه دار کردن جوجه کباب طرز تهیه جوجه کباب پنج ستاره مرینیت جوجه کباب رستورانی

۲۲ نکته طلایی برای پخت جوجه کباب

برای افزایش خوشمزه بودن و رنگ زیباتر جوجه کباب، ابتدا مقداری کره را به روش بن ماری ذوب کنید و کمی زعفران به آن اضافه کنید. سپس هنگام پخت جوجه ها، مخلوط کره و زعفران را با قلمو روی کباب ها بمالید تا چربی و طعم بهتری به آنها ببخشید.

برای تهیه سس جوجه کباب، میتوانید مخلوط پیاز و فلفل دلمه‌ای را که باقی مانده از آماده کردن جوجه است، با مقداری آب پرتقال و کمی ادویه سرخ بپزید و آن را به عنوان سس جانبی برای جوجه کباب سرو کنید.

در هنگام آماده سازی جوجه کباب، دو روش برای استفاده از زعفران وجود دارد. ما روش اول را بیشتر توصیه می کنیم که در آن، از همان ابتدا جوجه ها را با زعفران مزه دار کنید و حدود یک ساعت در یخچال بگذارید. سپس پیاز و سایر مواد را به آن اضافه کنید. در روش دوم، می توانید نیم ساعت آخر پخت جوجه ها، پیاز و فلفل دلمه‌ای را از آن جدا کرده و بعد زعفران دم کرده را به آن اضافه کنید.

برای اینکه جوجه کباب آبدار شود، بهتر است در نیم ساعت آخر آشپزی، روغن زیتون را به جوجه اضافه کنید تا سفت شدن جوجه ها جلوگیری شود.

برای کباب کردن گوجه فرنگی و فلفل سبز با جوجه کباب، کافیست گوجه فرنگی را در هر طرف به مدت ۷ دقیقه و فلفل سبز را به مدت ۲ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید.

اگر منقل و کباب پز در دسترس نیست، می توانید جوجه کباب را در تابه درست کنید. برای این کار، بعد از آماده کردن مزه دار کردن جوجه ها، پیاز و فلفل دلمه‌ای که جوجه ها در آن خوابانده شده بودند را جدا کنید و داخل تابه چرب شده بریزید. سپس جوجه ها را به سیخ چوبی بزنید و روی پیاز و فلفل در حال تفت بگذارید. درب تابه را ببندید و اجازه دهید مواد کمی آب بیندازد و سپس تابه را از روی حرارت بردارید تا جوجه ها به رنگ طلایی درآیند.

برای دادن طعم زغالی به جوجه کباب تابه‌ای، می توانید یک تکه زغال روشن و گرفته را داخل تابه قرار دهید و با این روش، طعم کباب را بهبود ببخشید. همچنین هنگام کباب کردن، از طرفین جوجه ها را سرخ کنید تا کاملاً پخته شوند.

مرغ به طور ذاتی بوی ناپسندی دارد که با افزودن پیاز و زعفران به آن کاهش می‌یابد، اما استفاده از سایر ادویه‌ها هم می‌تواند به رفع بوی بد مرغ و بهبود طعم آن کمک کند. پودر پیاز، فلفل سیاه تازه آسیاب شده، پودر سیر و پودر گشنیز از جمله ادویه‌های پیشنهادی هستند.

برای افزایش مزه جوجه، بهتر است از پیاز رنده شده استفاده نکنید زیرا هنگام کباب کردن به گوشت چسبیده و به سرعت می‌سوزد. بهتر است پیازها را درشت خرد کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از تمام قسمت‌های مرغ، به‌خصوص مخلوط ران و سینه، به بهبود طعم جوجه‌ها کمک می‌کند.

برای افزایش لذت بخشی طعم جوجه کباب، می‌توانید به سس جوجه کمی سس مایونز، خامه، روغن زیتون و ماست موسیر اضافه کنید.

در هنگام خرد کردن مرغ برای جوجه کباب، بهتر است تکه‌های مرغ نه خیلی بزرگ باشند تا مغز آن‌ها پخته نشود و نه خیلی کوچک تا از سیخ بیفتند.

استفاده از ماست در جوجه کباب بستگی به سلیقه شما دارد، اما باید به این نکته توجه کنید که استفاده از ماست باعث کاهش رنگ زعفرانی جوجه کباب می شود.

اگر می خواهید جوجه کباب با استخوان را تهیه کنید، باید زمان بیشتری برای مغز پخت شدن جوجه کباب صرف کنید.

برای بهتر شدن مزه جوجه کباب، بهتر است آن‌ها را حداقل ۴ تا ۵ ساعت در سس قرار دهید تا مزه‌ها در بافت و طعم جوجه ها نفوذ کنند.

اگر می خواهید جوجه کباب را در فر پخت کنید، باید فر را از قبل به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد داغ کنید و سیخ های کباب را روی سینی چرب شده قرار دهید و هر چند دقیقه یکبار، سیخ های کباب را پشت و رو کنید و با سس کره و زعفران آن را در حین پخت مزه دار تر کنید.

برای بهتر شدن جوجه کباب، بهتر است از مرغ های کوچکتری که وزنی بیشتر از یک کیلو ندارند استفاده کنید.

استفاده از فلفل سیاه به مزه و طعم جوجه ها کمک می کند، اما اگر می خواهید آن‌ها را تندتر کنید، می توانید مقداری فلفل قرمز هم اضافه کنید.

از دارچین، ادویه کاری، سماق و یا پودر لیمو برای تند و خوشمزه کردن جوجه کباب استفاده نکنید، چون ممکن است باعث تلخی گوشت شود.

برای آبدار کردن جوجه کباب، پوست مرغ را از آن جدا نکنید، تا با روغن پوست، گوشت زیر پوست نیز پخته شود. در هنگام خوردن کباب، می‌توانید پوست را جدا کنید.

برای تهیه جوجه کبابی تند و خوشمزه، می‌توانید چند عدد فلفل سبز تند را ریز کرده و به مواد جوجه اضافه کنید.

برای بهتر شدن طعم جوجه کباب، در حد نوک قاشق چای‌خوری زنجبیل به مواد اضافه کنید.

اگر می‌خواهید به مواد جوجه کباب آبلیمو اضافه کنید، بهتر است از آب لیمو ترش تازه استفاده کنید و از آبلیمو‌های صنعتی پرهیز کنید. آب لیمو ترش تازه، علاوه بر اینکه طعم جوجه کباب را خوشمزه‌تر می‌کند، باعث می‌شود که کباب عطر بهتری داشته باشد.

زنجبیل و جوجه کباب

“یکی از ادویه‌های مفید برای بهتر شدن طعم جوجه‌ها، پودر زنجبیل است. با این حال، در استفاده از این ادویه باید از مقدار زیاد خودداری کرده و بهتر است حداکثر نصف قاشق چای‌خوری از پودر زنجبیل را به مواد طعم دهنده جوجه اضافه کنید.”

راهکار آبدار شدن جوجه کباب

“در رابطه با آب‌دار شدن جوجه کباب، یکی از نکات مهم این است که پوست مرغ جدا نشود. برای جلوگیری از جدا شدن پوست، می‌توانید پوست را پس از کباب شدن کامل جوجه جدا کنید.”

نقش ماست در جوجه کباب

“می‌توانید در تهیه سس جوجه کباب، ماست را به دلخواه خود اضافه کنید. استفاده از ماست موجب نرم شدن بافت جوجه می‌شود، اما باعث کمتر شدن رنگ زعفرانی آن نیز می‌شود.”

استفاده از کیوی در جوجه کباب

“استفاده از کیوی در تهیه جوجه کباب، احتمالا به نظر عجیب می‌رسد، اما بسیاری از افراد با این روش، جوجه کباب خود را ترد و خوشمزه‌تر می‌کنند. اگر به کیوی آلرژی ندارید، حتما این روش را امتحان کنید. برای استفاده از کیوی در تهیه جوجه کباب، کیوی را پوست گرفته و خرد کرده، بر روی گوشت مالیده و قرار دهید و اجازه دهید آب و عصاره کیوی به تکه‌های جوجه جذب شود. تکه‌های کیوی را یک ساعت قبل از کباب کردن جوجه‌ها جمع کنید.”

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 20 فروردین 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چلوگوشت و لینک مستقیم بلا مانع است.